Wanda Paklikowska-Winnicka

Wanda Paklikowska-Winnicka (1911-2001). Malarstwo

13 VII – 26 VIII 2007

we współpracy z  Narodową Galerią Sztuki Zachęta

Wanda Paklikowska-Winnicka przepracowała w warszawskiej Akademii ponad 40 lat (1946-89), przechodząc wszystkie szczeble kariery akademickiej, od asystentury w pracowni prof. Kazimierza Tomorowicza, aż po tytuł profesorki i prowadzenie pracowni dyplomującej na Wydziale Malarstwa. Wiele lat prowadziła Pracownię Rysunku na Wydziale Rzeźby, pełniąc tam także funkcję prodziekana w latach 1962 – 1966.

(…) Do dziś wspominana jest jako osoba o wielkiej kulturze i uroku osobistym.

Jej malarstwo, cieszące się uznaniem w latach 50. i 60., następnie właściwie zapomniane, wywodzi się z tradycji kapistowskich oraz malarstwa materii. Prowadzi dialog ze współczesnymi autorce prądami w sztuce, jednocześnie odnosząc się do tradycji malarstwa europejskiego.

Prof. Ksawery Piwocki, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

ze wstępu do katalogu wystawy