Nowa realizacja przedwojennych ćwiczeń z pracowni prof. Wojciecha Jastrzębowskiego

Do zbiorów MASP trafiły nowe obiekty. Są to realizacje ćwiczeń z przedmiotu Kompozycja Brył i Płaszczyzn prowadzonego przez prof. Wojciecha Jastrzębowskiego w latach 20. i 30. wykonane współcześnie w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych na Wydziale Malarstwa.

08-_ns_0601_043

Prace studenckie z Kompozycji Brył i Płaszczyzn

lata 30. XX w., pracownia prof. W. Jastrzębowskiego

fot. archiwalna MASP

Inspiracją dla tych prac, realizowanych pod hasłem „Rekonstrukcja”, były opisy zadań
z programu przedmiotu autorstwa Wojciecha Jastrzębowskiego ze zbiorów Archiwum ASP
i  fotografie ćwiczeń studenckich z dwudziestolecia międzywojennego ze zbiorów MASP. Prace studentów Wydziału Malarstwa były prezentowane na wystawie „Sztuka Wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904 – 1944”, współorganizowanej przez Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w 2012 roku.

_dsc5116

“Rekonstrukcje” na Wystawie

“Sztuka Wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904-1944”

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, 2012

14 listopada 2016 roku w Galerii Salon Akademii odbyło się spotkanie z autorami nowo wydanej książki „Jastrzębowski. Rekonstrukcja”, która opisuje sformułowany przez Jastrzębowskiego program przedmiotu Kompozycja Brył i Płaszczyzn i zadania zrealizowane przez studentów Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych w roku akademickim 2011/2012. Książka pod redakcją Jana Mioduszewskiego i Joanny Kani jest wynikiem wspólnej pracy badawczej Pracowni i Muzeum ASP.

Prace na stronie kolekcji Muzeum ASP

O książce „Jastrzębowski. Rekonstrukcja” na stronie Wydziału Malarstwa