Zaproszenie na wystawę "Ćwiczenia ze sztuki". Kolekcja Muzeum ASP w Warszawie/ żółto fioletowa grafika na niej napis ćwiczenia ze sztuki

Kolekcja Muzeum ASP w Warszawie

Opublikowano 19 lipca 2022

Od 28 stycznia 2022, po raz pierwszy we własnych salach wystawowych w Pałacu Czapskich, prezentowana jest unikatowa kolekcja Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplomy i ćwiczenia studenckie oraz inne prace wybitnych artystek i artystów współczesnych (w sumie aż 86) można oglądać podczas wystawy pt. "Ćwiczenia ze sztuki" do 17 września 2022. W dniu otwarcia wystawy – 28 stycznia 2022 odbyło się spotkanie z kuratorkami wystawy i zespołem Muzeum. Zapraszamy!

W ramach wystawy odbywają się także cykliczne oprowadzania kuratorskie:

• dla dorosłych w ostatnie soboty miesiąca o godz. 12.00:

30 lipca
27 sierpnia
17 września

• warsztaty dla dzieci i młodzieży (6-12 lat) o godz. 11.00:

27 sierpnia
17 września

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: muzeum@cybis.asp.waw.pl

Jak wyglądały prace dyplomowe Edwarda Dwurnika i Ryszarda Winiarskiego?

Podczas  wystawy "Ćwiczenia ze sztuki", która inicjuje działalność wystawienniczą Muzeum ASP w nowej przestrzeni, po raz pierwszy pokazany został przekrój przez budowaną od lat 80. kolekcję prac profesorów_ek, absolwentów_ek  i studentów_ek Uczelni. Obejrzeć można unikalne prace z czasów studenckich m.in. Romana Opałki, Zofii Kulik czy Włodzimierza Pawlaka, a także dzieła wybitnych artystów z okresu przedwojennego: Władysława Skoczylasa, Edwarda Wittiga, Menasze Seidenbeutla i innych.

"Pierwsza ekspozycja kolekcji Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w nowej przestrzeni wystawienniczej rozpoczyna nowy etap w historii naszego Muzeum. Istniejące od 1985 roku, miało swoje miejsce w dwóch salach od strony ulicy Traugutta i organizowało na początku swej działalności wystawy czasowe, prezentując fragmenty swoich zbiorów. Nigdy jednak w postaci kolekcji stałej. (…) Ta - w znacznej mierze - ahistoryczna ekspozycja pozwala zaprezentować kolekcję jako zasób, którego potencjał może budować alternatywne narracje o polskiej sztuce powojennej. Zależy nam również na pokazaniu, obok prac artystów wpisujących się trwale w powojenną historię sztuki polskiej, tych przez nią pomijanych oraz prac studenckich. Podstawowym opisom dzieł towarzyszą informacje o ich pochodzeniu, przywołujące historię budowania kolekcji Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie" - mówią autorki scenariusza wystawy: Jolanta Gola i Agnieszka Szewczyk.

Na jakiej zasadzie działały aparaty dydaktyczne Oskara Hansena?

Ekspozycję pogrupowano wokół podstawowych tematów obecnych w nauczaniu: akt, pejzaż, martwa natura, portret oraz przeplatających się z nimi zagadnień stale obecnych w praktyce i refleksji nad sztuką, takich jak: materia, geometria, przestrzeń, projekt, proces. Wspomniane kategorie będą reprezentowane przez eksponaty z różnorodnych dziedzin sztuk wizualnych: rzeźbę, malarstwo, grafikę i  rysunek, a także prace projektowe, fotografie i filmy. Wystawa prezentuje wielostronny ogląd intensywnego życia artystycznego warszawskiej ASP w ciągu 100-lecia jej funkcjonowania.

"Wybrane obiekty akcentują przenikalność kategorii, twórczy dialog i napięcie pomiędzy nimi. Abstrakcja bowiem pozostaje w dialogu z geometrią i malarstwem materii. Formuła malarstwa oparta na awangardzie i koloryzmie pozwala zredefiniować podejście do tkaniny. Architektoniczne z ducha zadanie Aktywny negatyw służy dydaktyce przestrzeni u rzeźbiarzy itd." – wyjaśniają  autorki scenariusza wystawy: Jolanta Gola i Agnieszka Szewczyk.

Ekspozycja została wzbogacona o pokazy slajdów z plenerów studenckich, a także prezentacje przedwojennych projektów mebli oraz wnętrz dworca kolejowego "Warszawa-Śródmieście", zrealizowanych według projektów powstałych w Zakładach Architektoniczno-Badawczych, działających przy ASP.

Uczestniczki / uczestnicy wystawy

Stanisław Baj, Miłosz Benedyktowicz, Henryk Berlewi, Paweł Bołtryk, Krystian Burda, Tomasz Ciecierski, Elżbieta Cieślar, Emil Cieślar, Jan Cybis, Józef Czajkowski, Viola Damięcka,  Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Jacek Dyrzyński, Eugeniusz Eibisch, Wojciech Fangor, Paweł Freisler, Stefan Gierowski, Wanda Golakowska, Zbigniew Gostomski, Jerzy Growiński, Wiktor Gutt, Oskar Hansen, Zbigniew Ihnatowicz, Zenon Januszewski, Jerzy Jarnuszkiewicz, Wojciech Jastrzębowski, Barbara Jonscher, Czesław Knothe, Aleksander Kobzdej, Marek Konieczny, Łukasz Kosela, Julia Kotarbińska, Paweł Kowalewski, Grzegorz Kowalski, Wiesław Kruczkowski, Stanisław Kucharski, Zofia Kulik, Tadeusz Kulisiewicz, Mieczysław Kwacz, Jan Lebenstein, Antoni Łyżwański, Juliusz Makowski, Krzysztof Malec, Jarosław Modzelewski, Henryk Morel, Adam Myjak, Artur Stefan Nacht-Samborski, Stefan Nargiełło, Zygmunt Niziałek, Roman Opałka, Stanisław Ostoja Chrostowski, Roman Owidzki, Wanda Paklikowska-Winnicka, Włodzimierz Pawlak, Teresa Pągowska, Maksymilian Potrawiak, Janusz  Przybylski, Aleksander Rafałowski, Adam Roman, Marek Sapetto, Menasze Seidenbeutel, Jacek Sempoliński, Władysław Skoczylas, Jan Sokołowski, Jerzy Sołtan, Jerzy Stajuda, Antoni Starowieyski, Henryk Stażewski, Genowefa Szybecka, Mieczysław Szymański, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Stanisław Tobolczyk, Lech Tomaszewski, Krzysztof Wachowiak, Tomasz Waciak-Wójcik, Ryszard Winiarski, Edward Wittig, Marian Wnuk, Maria Wójcicka, Jan Stanisław Wojciechowski, Marek Wyrzykowski, Gustaw Zemła, Rajmund Ziemski

Co, gdzie, kiedy?

"Ćwiczenia ze sztuki". Kolekcja Muzeum ASP w Warszawie